Here are the full specifications of the Gionee F10 smartphone device and price that you need to consider reading before you proceed to buy one with your money or on credit.
Also, See:
- Infinix S5 Full Specifications and Price
- Gionee K5 Full Specifications and Price
- Tecno Camon 16 Pro Full Specifications and Price
Phone Details
Gionee F10 Full Specifications
General
| Brand | Gionee |
| Model | F10 |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front, plastic back, aluminium frame |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | 155.6 x 73.0 x 8.9 mm |
| Weight | 162 g |
| Battery capacity | Li-Ion 3550 mAh, non-removable |
| Fast charging | No |
| Uptime | Up to 20 Hours on Talk Time, 350 Hours on Stand-by and 20 Hours on Music Play |
| Colour variants | Blue, Black and Stellar Blue |
| Released year | 2020 |
Display
| Screen size | 6.09 inches |
| Resolution | 720 x 1560 pixels at 280 PPI density |
| Aspect ratio | 19:9 ratio |
Hardware
| Processor | Spreadtrum UniSoC SC9863A chipset, Octa-core 4×1.65 GHz Cortex-A55 and 4×1.2 GHz Cortex-A55 CPU and PowerVR GE8322 GPU |
| RAM | 3GB |
| Internal storage | 32GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Up to 256GB |
Camera
| Rear camera | Dual Lens, 13 MP and 2 MP cameras with LED flash, Panorama and HDR |
| Front camera | 8 MP camera |
| Camera functions |
Software
| OS | Android 10 |
| Skin | N/A |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB type | Micro USB 2.0, USB OTG |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | 2, 4, 7, 12, 17 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Compass | Yes |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable, TPU Silicon case and User Manual |
Also, See:
- LG W11 Full Specifications and Price
- Mobicel Pulse Full Specifications and Price
- Realme 7i Global Full Specifications and Price
Gionee F10 Price
| United States | $90 |
| United Kingdom | £67 |
| Europe | €73 |
| China | ¥589 |
| India | ₹6,630 |
| Nigeria | ₦34,300 |
| Ghana | Gh₵528 |
| Kenya | Ksh9,800 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Top 15 Ways To Prevent Cyber Attacks - April 26, 2026
- Leadific Review – Benefits of building strong customer relationships - April 26, 2026
- 45+ Free Instagram Accounts with Many Followers - April 26, 2026
