Here are the full specifications of the Mobicel Pulse smartphone device and price that you need to consider reading before you proceed to buy one with your money or on credit.

Also, See:
- Itel A25 Pro Full Specifications and Price
- Gionee M12 Pro Full Specifications and Price
- Tecno Pop 4 Pro Full Specifications and Price
Phone Details
Mobicel Pulse Full Specifications
General
| Brand | Mobicel |
| Model | Pulse |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | 160 x 77 x 9 mm |
| Weight | 167 g |
| Battery capacity | Li-Ion 3000 mAh, removable |
| Fast charging | No |
| Uptime | Up to 29 Hours on Talk Time, 600 Hours on Stand-by and 25 Hours on Music Play |
| Colour variants | Gold and Blue |
| Released year | 2020 |
Display
| Screen size | 5.99 inches |
| Resolution | 480 x 854 pixels at 189 PPI density |
| Aspect ratio | 16:9 ratio |
Hardware
| Processor | N/A |
| RAM | 1GB |
| Internal storage | 16GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Up to 32GB |
Camera
| Rear camera | Dual Lens, 5 MP and 0.8 cameras with LED flash, Panorama and HDR |
| Front camera | 2 MP with LED flash |
| Camera functions | Autofocus, Continuous shooting, Digital zoom, Geotagging, Touch focus, Face detection and White balance settings |
Software
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Skin | N/A |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB type | Micro USB 2.0 |
| SIM type | Dual, Micro-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 |
| 4G/ LTE | No |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Compass | No |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB cable and User Manual |
Also, See:
- Vivo iQOO U3 Full Specifications and Price
- Infinix Hot 10 Play Full Specifications and Price
- Infinix Smart HD 2021 Full Specifications and Price
Mobicel Pulse Price
| United States | $60 |
| United Kingdom | £45 |
| Europe | €49 |
| China | ¥390 |
| India | ₹4,400 |
| Nigeria | ₦22,800 |
| Ghana | Gh₵350 |
| Kenya | Ksh6,680 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Fixed: DBD Error Code 8012 - April 13, 2026
- Fixed: PhonePe Not Working - April 13, 2026
- Fixed: Roblox Error Code 771 - April 13, 2026