Here are the full specifications of the TCL 20 5G smartphone device and price that you need to consider reading before you proceed to buy one with your money or on credit.

Also, See:
- Vivo X60 Full Specifications and Price
- Gionee F10 Plus Full Specifications and Price
- Xiaomi Redmi Note 9T 5G Full Specifications and Price
Phone Details
TCL 20 5G Full Specifications
General
| Brand | TCL |
| Model | 20 5G |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | 166.2 x 76.8 x 9.1 mm |
| Weight | 204 g |
| Battery capacity | Li-Po 4500 mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 18W |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | Mist Gray, Blue |
| Released year | 2020 |
Display
| Screen size | 6.67 inches |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels at 395 PPI density |
| Aspect ratio | 20:9 ratio |
Hardware
| Processor | Qualcomm SM6350 Snapdragon 690 5G (8 nm) chipset, Octa-core 2×2.0 GHz Kryo 560 Gold and 6×1.7 GHz Kryo 560 Silver CPU and Adreno 619 GPU |
| RAM | 6GB |
| Internal storage | 128GB, 256GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Up to 256GB |
Camera
| Rear camera | Triple Lens, 48 MP at f/1.8, 8 MP at f/2.2 and 2 MP at f/2.2 cameras with Dual-LED flash, Panorama and HDR |
| Front camera | 8 MP camera with HDR |
| Camera functions | N/A |
Software
| OS | Android 10 |
| Skin | TCL UI |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB type | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE |
| 5G | Yes |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable and User Manual |
Also, See:
- Lava Z6 Full Specifications and Price
- Itel A35 Full Specifications and Price
- Oppo Reno 5 4G Full Specifications and Price
TCL 20 5G Price
| United States | $363 |
| United Kingdom | £267 |
| Europe | €299 |
| China | ¥2,350 |
| India | ₹26,590 |
| Nigeria | ₦138,280 |
| Ghana | Gh₵2,130 |
| Kenya | Ksh39,840 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Fixed: The Application Encountered An Unrecoverable Error FIFA 23 - May 17, 2026
- What Did Jeffrey Dahmer Drug His Victims With? - May 17, 2026
- What Did Jeffrey Dahmer Use to Drug People? - May 17, 2026