Here are the full specifications of the UMIDIGI A11 smartphone device and the price that you need to know before you proceed to buy one with your money or on credit.
Also, See:
Phone Details
UMIDIGI A11 Full Specifications
General
| Brand | UMIDIGI |
| Model | A11 |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | N/A |
| Weight | N/A |
| Battery capacity | Li-Po 5150 mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 10W |
| Wireless charging | N/A |
| Uptime | Up to 38 Hours on Talk Time, 580 Hours on Stand-by and 32 Hours on Music Play |
| Colour variants | Granite Grey, Sky Blue, Peacock Green |
| Released year | April 2021 |
Display
| Screen size | 6.53 inches |
| Resolution | 720 x 1600 pixels at 269 PPI density |
| Aspect ratio | 20:9 ratio |
Hardware
| Processor | MediaTek Helio G25 (12 nm) chipset, Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 CPU and PowerVR GE8320 (650 MHz) GPU |
| RAM | 3GB, 4GB |
| Internal storage | 64GB, 128GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Up to 256GB |
Camera
| Rear camera | Triple Lens, 16 MP cameras, 8 MP and 2 MP with Single LED flash, Panorama and HDR |
| Front camera | Single Lens, 8 MP with f/2.2 aperture with FaceID |
| Camera functions | Autofocus, Continuous shooting, Digital zoom, Geotagging, Touch focus, Face detection, Self-timer and Scene mode |
Software
| OS | Android 11 |
| Skin | N/A |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| USB type | USB Type-C v2.0, USB-OTG |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA Bands 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE band 1-5, 7, 8, 12, 13, 17-20, 26, 28, 34, 38-41, 66 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
Sensors
| Fingerprint | Yes, rear-mounted |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | No |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable, Protective Cover and User Manual |
Also, See:
UMIDIGI A11 Price
UMIDIGI A11 is priced around $100 in the United States, €82 in Europe and ₹7,490 in India. Prices in other specific countries are currencies are provided below.
| United States | $100 |
| United Kingdom | £72 |
| Europe | €82 |
| China | ¥649 |
| India | ₹7,490 |
| Nigeria | ₦38,150 |
| Ghana | Gh₵575 |
| South Africa | ZAR1,430 |
| Kenya | Ksh10,819 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Fixed: WhatsApp Calls Not Working - April 29, 2026
- Fixed: Messenger Video Call Effects Not Working - April 29, 2026
- Fixed: Messenger Filter Not Working - April 28, 2026

