Here are the full specifications of the Vivo X Fold smartphone device and the price you need to know before buying one with your money or on credit.

Phone Details
The Vivo X Fold model has great specifications. It comes with an 8.03-inches screen with a 1916 x 2160 pixels resolution LTPO AMOLED display panel housing the front 16 MP selfie lens.
The processor is an Octa-core CPU, Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) chipset and Adreno 730 GPU. It has 12GB RAM and 256GB/512GB internal storage. Amazingly, it is 5G network enabled. Vivo X Fold houses a gigantic 4600mAh battery and runs on Android 12 (Origin OS Ocean).
Also, See:
It has four cameras on the back, a 50 MP primary lens and triple 8 MP, 20 MP and 48 MP secondary lens, with LED flash and comes in different colour variants such as Black and Blue. This, however, is just a sneak peek, kindly check the table below for all the features that come with the device.
Vivo X Fold Full Specifications
General
| Brand | Vivo |
| Model | X Fold |
| Display | Foldable LTPO AMOLED, 120Hz, HDR10+
Cover display: AMOLED |
| Body type | Glass front |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | Unfolded: 162 x 144.9 x 6.3 mm
Folded: 162 x 74.5 x 14.6 mm |
| Weight | 311 g |
| Battery capacity | Li-Po 4600 mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 66W
100% in 37 min |
| Wireless charging | Fast wireless charging 50W
Reverse wireless charging 10W |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | Black and Blue |
| Released year | April 2022 |
Display
| Screen size | 8.03 inches
Cover display: 6.53 inches |
| Resolution | 1916 x 2160 pixels at 360 PPI density
Cover display: 1080 x 2520 pixels |
| Aspect ratio | Cover display: 21:9 ratio |
Hardware
| Processor | Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) chipset
Octa-core 1×3.00 GHz Cortex-X2, 3×2.50 GHz Cortex-A710 and 4×1.80 GHz Cortex-A510 CPU Adreno 730 GPU |
| RAM | 12GB |
| Internal storage | 256GB, 512GB, MicroSD non-expandable |
| MicroSD Limit | No |
Camera
| Rear camera | Quad Lens
50 MP camera at f/1.8 aperture; (wide), 1/1.57″, 1.0µm, Dual Pixel PDAF, Laser AF, OIS 8 MP camera at f/3.4 aperture; 125mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 5x optical zoom 12 MP camera at f/2.0 aperture; 47mm (telephoto), PDAF, 2x optical zoom 48 MP camera at f/2.2 aperture; 14mm, 114˚ (ultrawide) |
| Front camera | Single Lens
16 MP camera at f/2.5 aperture; (wide) |
| Camera functions | Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, Dual-LED flash, Panorama and HDR |
Software
| OS | Android 12 |
| Skin | Origin OS Ocean |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| USB type | USB Type-C, USB On-The-Go |
| SIM type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
CDMA 800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100
CDMA2000 1x |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE band 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| 5G | Yes |
| 5G bands | 5G band 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
Sensors
| Fingerprint | Yes, under the display, optical |
| Proximity | Yes |
| Barometer | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable and User Manual |
Also, See:
Vivo X Fold Price
Vivo X Fold is priced at around $1,410 in the United States, €1300 in Europe and ₦585,400 in Nigeria. Prices in other specific countries and currencies are provided below.
| United States | $1,410 |
| United Kingdom | £1,080 |
| Europe | €1300 |
| China | ¥8,989 |
| India | ₹107,359 |
| Nigeria | ₦585,400 |
| Ghana | Gh₵10,519 |
| South Africa | ZAR20,445 |
| Kenya | Ksh162,910 |
- Fixed: DBD Error Code 8012 - April 13, 2026
- Fixed: PhonePe Not Working - April 13, 2026
- Fixed: Roblox Error Code 771 - April 13, 2026




2 thoughts on “Vivo X Fold Full Specifications and Price”