Here are the full specifications of the TCL 20B smartphone device and the price you need to know before buying one with your money or on credit.
Also, See:
Phone Details
TCL 20B Full Specifications
General
| Brand | TCL |
| Model | 20B |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front, glass back, plastic frame |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | 164.7 x 74.68 x 7.99 mm |
| Weight | 179 g |
| Battery capacity | Li-Ion 4000 mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 18W |
| Wireless charging | No |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | Space Grey and Purple |
| Released year | December 2021 |
Display
| Screen size | 6.52 inches |
| Resolution | 720 x 1600 pixels at 274 PPI density |
| Aspect ratio | 19.5:9 ratio |
Hardware
| Processor | Mediatek MT6762D Helio P22 (12 nm) chipset
Octa-core 2×1.8 GHz Cortex-A53 and 6×1.45 GHz Cortex A53 CPU PowerVR GE8320 GPU |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 64GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Up to 512GB |
Camera
| Rear camera | Dual Lens, 50MP camera at f/1.85 aperture and 2 MP at f/2.4 with LED flash, Panorama and HDR |
| Front camera | Single Lens, 8 MP camera at f/2.0 aperture with FaceID and HDR |
| Camera functions | Autofocus and Geotagging |
Software
| OS | Android 11 |
| Skin | N/A |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| USB type | USB Type-C |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
Sensors
| Fingerprint | Yes, rear-mounted |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Compass | Yes |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable, TPU Silicon case and User Manual |
Also, See:
- How Much RAM Should a Smartphone Have?
- How to Avoid a Mobile Hack on Smartphones
- Why You Should Consider Buying An Android Go
TCL 20B Price
TCL 20B is priced at around $179 in the United States, €159 in Europe and ₦73,300 in Nigeria. Prices in other specific countries and currencies are provided below.
| United States | $179 |
| United Kingdom | £135 |
| Europe | €159 |
| China | ¥1,140 |
| India | ₹13,545 |
| Nigeria | ₦73,300 |
| Ghana | Gh₵1,095 |
| South Africa | ZAR2,859 |
| Kenya | Ksh20,219 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Fixed: MW2 Open Beta Crashing - May 11, 2026
- Andrew Tate Meme - May 11, 2026
- Fixed: Google Wallet Not Working - May 11, 2026



2 thoughts on “TCL 20B Full Specifications and Price”